Çok Amaçlı Salon Yapımı

Çok Amaçlı Salon Yapımı - Okul Konferans Salonu Yapımı

Çok amaçlı salonlar, okulların en büyük cazibe merkezlerinden biridir ve ultra modern tasarıma sahip, çevre dostu özelliklere uygun olarak tasarlanmalıdır. Çok amaçlı salonlar okulların ayrılmaz bir parçası olan alanlardır ve okullarda oldukça fazla kullanım sürelerine sahiptir.

Okulunuz Sembolü Çok Amaçlı Salondur
Herhangi bir çok amaçlı salonda alan çok çeşitli fonksiyonları yerine getirebilmelidir. Bu salonlar ses ve aydınlatma sistemlerinin yardımıyla çok amaçlı olarak kullanılabilir. Bu kullanımlar arasında, konferans salonu, sinema salonu, seminer salonu ve daha fazlası yer alır. Ayrıca çok amaçlı salonların tavan ve duvarları akustik işlem görmüş tavan ve duvar uygulamalarına sahip olmalıdır.

Profesyonellerce tasarlanan ve yapımı gerçekleştirilen çok amaçlı salonlarda multimedya sunumları, sahne ve müzik prodüksiyonları, beden eğitimi veya yemek hizmetleri gibi işlevler dahi yapılabilir.

Çok Amaçlı Salon İçin Ne Kadar Alan Gerekir
İyi bir çok amaçlı salon için en az 80 mt2 alana ihtiyaç duyulmaktadır. Çok amaçlı salonu kurumun geri kalanından ayırmak için kavramsal olarak tasarlanan ayrı giriş ve çıkışlara ihtiyaç vardır.

Çok Amaçlı Salonlar İçin Yer Seçimi
Genellikle ülkemizde okullarda çok amaçlı salon yapımı için kullanılabilecek alanlar okulun zemin katında yer alır. Zemin katta veya bodrum katında çok amaçlı salon yapmak için önceden tüm riskler hesaplanmalıdır. Bu riskler arasında, olası deprem veya yangında hızlı tahliye, su basmalarına karşı mühendislik çözümleri, bodrum katlarda doğal olarak oluşan nem ve rutubete karşı izolasyon çözümleri sayılabilir. Çok amaçlı salon yapımı için tavan alanları da seçilmektedir. Bu seçimde ise ilaveten yağmur sesi için izolasyon hesaplanmalıdır.

Akustik
Bilindiği gibi, akustik işlem herhangi bir çok amaçlı salon için en zor dengeleme işlemlerinden biri olabilir. Okulunuzda ses, film ve tiyatro oyunları için mikrofonları ve genel seslendirme sistemini barındıran hesaplamaların yapılması önemlidir. Duvarlar ve tavanlar ciddi akustik gereksinimlerle yapılmalıdır. Salon çatı konfigürasyonu çok katmanlı bir tavan ve akustiği artıran yüksek ses emici malzemelerle modifiye edilmelidir. 

Aydınlatma
Çok amaçlı salonunuzda birden fazla aydınlatma sistemi kurulmaktadır. Veli toplantılarına, sergilere, etkinliklere hizmet etmenin yanı sıra, aydınlatma sistemi performansları ve multimedya sunumlarını da gerçekleştirir. Ayrıca spot ışıkları, ışık kontrolleri ve daha kısık bir sisteme sahip performans aydınlatması inşa ederiz. Bu, herhangi bir etkinlik sırasında mekanın genel atmosferini büyük ölçüde arttırır.

Çok Amaçlı Salon Yapımı